Perde Temizliği Nasıl Yapılır

Temizlik Nasıl Yapılır ?

 

Stor perdeler şık, kullanışlı ve pratik olmasının yanı sıra temizlik konusunda diğer mekanik sistemli perdeler gibi değildirler. Zaman içerisinde kirlenirler. Aşağıda sizlere stor perdelerin temizliği konusunda yardımcı olmaya çalışacağız. Merak ettiğiniz konularda perde satıcınızla iletişim kurabilirsiniz.

Malzeme Kontrol

Yapmanız gereken ilk şey stor perdenizin hangi malzemeden üretildiğini kontrol etmektir. Üzerinde oluşan lekeleri gidermek ya da yıkanabilirliği açısından bu önemlidir. Eğer malzemenizin ne olduğundan emin değilseniz perde tedarikçinizden bilgi alabilirsiniz. 
 

Stor Perdeyi Yıkamak

Perde malzemeniz yıkama için uygunsa, temizlik çok kolay olacaktır. Öncelikle üzerindeki kaba pislik ve tozları elinizle aldıktan sonra elektrikli süpürgenin fırçalı ucuyla tozları çekebilirsiniz. Bundan sonra perdenizi tam düz bir zemine yatırarak varsa yumuşak bir çamaşır deterjanı karıştırılmış ılık bir suda bekletebilirsiniz. Spotlaşmış lekeleri çıkarmak için bir sünger ya da bezi köpüklü bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu lekeler ılık suda diş fırçası kullanılarak da giderilebilir. Daha sonra perdenizi temiz suyla durulayın ve sıkmadan mekanizmayı yukarı toplayarak dik konumda bekletin. Kuruduğunda mekanizmayı yerine takarak kullanmaya devam edebilirsiniz.


Spot Lekeleri Temizleme

Stor perde kumaşınızın yıkanma özelliği bulunmuyorsa gözle gözüken noktaları temizlemekle başlayabilirsiniz. Yüzeydeki toz ve lekeleri çıkarmak için elektrikli süpürgeyle vakumlayabilirsiniz. Daha sonra temizlik maddesi olarak ılık su ve yumuşak bir deterjan kullanarak lekeleri giderebilirsiniz.

Kumaş rengine zarar vermemek için önce göze çarpmayan bir noktayı test etmeniz önerilir. Unutmayın ki kullandığınız deterjanın içindeki kimyasallar kumaş üzerindeki boyaya zarar verebilir. Kirli noktaları temizlemek için sünger, bez veya diş fırçası kullanabilirsiniz. Dilerseniz tamamını süngerle silebilirsiniz ancak tamamını ıslatmaktan kaçınınız.

 Zebra Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Zebra perde temizliği diğer perde türlerine göre daha hassastır. Doğru malzeme ve ekipman ile doğru bir şekilde temizlenmelidir. Genel olarak ıslak mendil, nemli bez ya da elektrikli süpürge yardımıyla yapılır. Aşağıda sizlere zebra perdelerin temizliği konusunda yardımcı olmaya çalışacağız. Merak ettiğiniz konularda perde satıcınızla iletişim kurabilirsiniz.Toz Alma Düzenli toz alma tüm perde çeşitlerinde olduğu gibi zebra perdenin de yeni görünümünü korumaya yardımcı olur. Nemli bir bezle ya da ıslak mendille şeritlerin yönüne paralel olarak silebilirsiniz.
 

Vakumlama

Derin bir temizlik için elektrikli süpürgenizin fırçalı ucu ile hafifçe yukarıdan aşağıya doğru vakumlayın. Basınçlı hava ya da saç kurutma makinesiyle (soğuk hava) hava vererek tozları giderebilirsiniz.

 

Spot Lekeleri Temizleme

Ilık su ile ıslatılmış yumuşak bir bez veya sünger ile hafifçe lekeli noktaları temizleyebilirsiniz. Gerekirse yumuşak bir deterjan ekleyebilirsiniz. Unutmayın ovalamak perde kumaşında kırışıklığa sebep olabilir. Gerekirse bezle silme işlemini perdenizi düz bir zemine yatırarak yapabilirsiniz. Kumaş rengine zarar vermemek için önce göze çarpmayan bir noktayı test etmeniz önerilir. Dikkat etmelisiniz ki kullandığınız deterjanın içindeki kimyasallar kumaş üzerindeki boyaya zarar verebilir.

 

Jaluzi Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Jaluzi perdeler kapalı alanlarda ya da çok toz içermeyen yerlerde kullanılırsa kolay kolay kirlenmez. Eğer jaluzilerin sürekli temiz kalması isteniyorsa haftada en az bir defa temizlenmelidir. Toz almaya yarayan püsküller ile slaytlar üzerinde oluşan tozlar engellenebilir.


 

AHŞAP JALÛZİ PERDE TEMİZLİĞİ

Ahşap jalûzi ürünlerini mobilyalarınız gibi düşünebilirsiniz. Yumuşak temiz bir bez ile tozunu alabilirsiniz. Öncelikle jalûziyi tamamen kapalı konuma getiriniz. Perdenin sallanıp cama çarpmaması için en alt bölümden tutarak tozunu alınız. Sonra bu işlemin aynını jalûziyi ters yönde kapatarak tekrarlayınız. Böylece hem önden hem arkadan temizliği sağlamış olacaksınız.

Kurumuş lekeleri çıkarmak için, ılık su ile ıslatılmış mikrofiber bez yardımıyla jalûziyi açık konumdayken temizlemeli daha sonra da açık halde havalandırarak kurumaya bırakmalısınız.

ALÜMİNYUM JALÛZİ PERDE TEMİZLİĞİ

Alüminyumu yapısı gereği, sabunlu ılık suyla yıkayarak temizlemek en doğru yöntemdir. Belirli aralıklarla bu işlemi gerçekleştirmek ağır kir birikimlerini önlemek için en kolay yöntemdir.

Öncelikle mekanik sistemli alüminyum jalûzinizi ipleriyle çekerek yukarıya doğru toplayın ve montaj yerlerindeki portraydan menteşelerini açarak sökün. Perdenizin sığabileceği bir kaba (küvet, lavabo, kazan vb.) ılık su ve deterjan ekleyin. Perdenizi iplerinden tutarak suyun içine yavaşça batırın. Bu aşamada görünen spot lekeleri yumuşak bir bez veya sünger yardımıyla temizleyebilirsiniz. Perdenizin temizlendiğinden emin olduktan sonra düz zemine serdiğiniz bir havlu üzerine alarak süzülmesini bekleyin. Jalûzi üzerinde kalan sular süzüldükten sonra perdenizi yeniden yerine takın ve tamamen açık konuma getirerek kurumaya bırakın.

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4