Makaleler » Perde » Mekana en uygun perde nasıl seçilir?

Mekana en uygun perde nasıl seçilir?

Perde seçmek, eviniz için kıyafet seçmek gibidir. Seçim sadece neyin iyi göründüğüne değil, amaçlarının ne olduğuna da bağlıdır. Birçok iç dekoratif eşya kendi başına harika görünebilir, ancak perdeler onları asmak istediğin pencerede doğru çalışır mı? Ve o odadaki aktiviteler için doğru olacak mı? Tüm bu soruları düşünerek seçim yapmalıyız. Kumaş türü ve dokusundan, perdelerin uzunluğuna, perdelerin kullanılacağı odaların stili ve pencere büyüklüklerine kadar pek çok faktöre odaklanmamız gerekir. Pencereleri uzun perdelerle çerçevelemek, bir odaya cazibe ve kişilik katabilir. Eşsiz tasarım hususları ve çok çeşitli seçenekler nedeniyle, evin için doğru stili seçmek zor bir süreç olabilir. Evin için mükemmel perdeleri seçmek için bazı ipuçlarını bu yazımızda senin için hazırladık.

 

Perdelerin Amacı

 

Bir renk sıçraması eklemek, gizliliği artırmak, karanlık oluşturmak ve pencerelere bir yalıtım katmanı eklemek istiyorsan perdeleri kullanmak isteyebilirsin. Çizgili paneller, bir alandaki sıcaklığı ve filtrelenen ışık miktarını kontrol etmeni sağlarken, temel bir pamuk astar kumaşı korur, ancak yine de dağınık bir ışıltıya izin verir. Yalıtımlı bir destek, kışın evini daha sıcak ve yaz aylarında daha serin tutmana yardımcı olur ve karartma astarı, herhangi bir ışığın filtrelenmesine izin vermediği için yatak odaları için idealdir. Haydi evine uygun perdeleri seçmek için birkaç yararlı ipucunu birlikte inceleyelim.

 

 

 

Perde Seçimi İçin İpuçları

 

Perde seçerken stil seçeneklerini daraltmalı ve satın alma amacının ne olduğuna karar vermelisin. Odanın daha renkli olmasını veya ışığın pencerelerden içeri girmesini istiyorsan, öncelikle bu amaca karar vermek alternatifleri elemene yardımcı olacaktır.

Evin için perde seçerken, gereksinimlerine uygun olanları seçmeye özen göstermelisin. Doğal ışığın tadını çıkarmak istiyorsan, senin için doğal ışığı en üst düzeye çıkaracaklarından şeffaf kumaşlara odaklanabilirsin. Ancak, ışığa karşı aşırı duyarlıysan veya daha fazla gizlilik istiyorsan, daha sıkı dokulu perdelere başvurabilirsin.

Odaya göre perdelerin nasıl seçileceğini merak ediyorsan, oturma odası ya da salon için ışığa izin veren daha hafif perdeleri seçmek genellikle daha iyidir. Benzer şekilde, yatak odası için perdeleri nasıl seçeceğin sorusu aklına gelirse, daha ağır bir kumaş tercih etmek, orada küçük bir gizlilik oluşturmanı sağlayacaktır. 

Renkler söz konusu olduğunda, oturma odası için en iyi perde renkleri, çoğu rengi tamamlayacak olan optik beyaz, mavi ve grilerdir. Bu şekilde mobilyalarını biraz değiştirmeye karar versen bile, renk düzenini etkileyebilecek perdelere yeniden yatırım yapman gerekmeyecek. 

Yatak odan için bir pencere perdesi rengi seçmek de aynı derecede önemlidir. Yatak odası için perde seçmeye gelince, alanını daha rahat hale getirecekleri için bej, kahverengi veya pembe gibi toprak tonlarına gidebilirsin.

 

Perdenin İşlevine Karar Verme

 

Perdenin ne yapmasını istiyorsun? Amacı ışığı engellemek mi, yoksa olabildiğince fazla ışığın geçebilmesi için yarı saydam olması mı gerekiyor? Odayı sokaktan veya komşulardan koruyarak gizlilik yaratmasını ister misin? Örneğin, bir manzaranın önündeki pencereye perde koyuyorsan, hafif ve kolay açılmasını istersin, böylece arkana yaslanıp güzel manzaranın tadını çıkarabilirsin. Tabi ki, bazı durumlarda hem ışık hem de gölge açısından gizli bir görünüm isteyebilirsin. Bu durumda, muhtemelen arkasında daha açık, daha hafif bir kumaş gölgesi ile açık bırakılabilecek daha ağır bir örtü kullanman gerekir, böylece gün boyunca bir miktar ışık hala içeri girebilir.

 

Hassas Ölçüm Alınmalı

 

Diğer önemli noktalardan biri de doğru ölçü alabilmektir. Pencerenin uzunluğunu ve genişliğini tahmin etmeden önce, perdelerin pencerenin çerçevesinden ne kadar dışarı asmak istediğini düşünmek önemlidir. Odaya yükseklik eklemek istiyorsan, bu kaplamaları çerçevenin biraz üzerine asmak en iyisidir. Tasarımcılar perde çubuğunu pencerenin 15 cm üzerine asmayı önerir, ancak bazı odalarda daha yüksek bir çubukla daha dramatik bir etki elde edilebilir. Pencerenin boyutuna ve tavanın yüksekliğine bağlıdır. İdeal olarak, perde çubuğu ve perdeler pencerenin kenarlarının 10 ila 20 santimetre ötesine uzanmalıdır. Bu ekstra uzantılar pencereden gelen ışığı engelleyerek odayı istediğin zaman koyulaştırmanı da sağlar. Odanın tavanı düşükse, yerden tavana perdeleri tercih edebilirsin. Daha büyük bir oda yanılsaması yaratacaktır. Bununla birlikte, perdelerin kumaşının harap olmasını önlemek istiyorsan, daha kısa uzunluk da iyi bir tercihtir. Daha kısa perdeler yere değmez ve dayanıklılıklarının sırrı budur.

 

Renklere Karar Verme

 

Bir perde seçerken, doğru rengi seçtiğinden emin olmalısın. Perdeler görsel açıdan büyük bir alan kaplar, bu nedenle ne tür bir renk ve desen istediğini dikkatlice düşünmen önemlidir. Perde seçerken duvar ve zemin ile birlikte dekorasyonda kullanılan renkleri de değerlendirmelisin. Sana tavsiyemiz her dönem geçerli olan renk ve desene sahip, kaliteli kumaşlı perde satın almandır. Böylece perdeleri sık sık yenilemek zorunda kalmazsın. Perdeler çok miktarda görsel alan kaplar ve odanın görünümü üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Perdelerinin dekorla sorunsuz bir şekilde karışmasını istiyorsan, duvarlarla aynı renk tonuna sahip seçeneklerle gidebilirsin. Evindeki renk düzenini büzülme perdeler ile vurgulamak için kırmızı, mavi, pembe, yeşilin daha canlı tonlarını tercih edebilirsin. Odanın daha dramatik ve enerji verici olmasını istiyorsan, bu renkler en iyi seçimin olabilir. Ancak, odan güneşe maruz kalmaya duyarlıysa, bu renklerden kaçınmak daha iyidir. Buna ek olarak odada kahverengi bir halı varsa, kahverengi perdeleri de seçebilirsin. Ayrıca, odaya rahatlatıcı bir his verebilecek lila, pastel, deniz mavisi, mor, pembe gibi serin, yatıştırıcı renkler de vardır. Odanı güzel bir inzivaya dönüştürmek istiyorsan, bu renkleri tercih edebilirsin. Evini renkli perdelerle süslemenin en önemli adımı ona yer açmaktır. Evin mutlu, olumlu hislere ihtiyacı olduğunu düşünüyorsan, parlak sarı veya turuncu gibi büyük, gülümsemeye neden olan renkler sunarak onları deneyebilirsin.

 

Doğru Kumaş Seçimi

 

Perdeler akla gelebilecek her kumaştan üretilebilir ancak bazı kumaşlar diğerlerine göre salonlara daha uygundur. Ek olarak ağır kumaşlar herhangi bir odayı izole etmeye yardımcı olur, bu nedenle soğuk iklimlerde daha iyi çalışırlar. Benzer şekilde sıcak iklimde yaşayanlar için de hafif kumaşlar tercih edilmelidir. Aşağıda bazı kumaş türlerini detaylıca inceleyim.

 

İpek - İpek perdeler klasik ve gelenekseldir. Kaliteli bir kumaş olan ipek bir miktar ışığın geçmesine izin verebilir fakat genel olarak ışık ve ısı yalıtımında başarılıdır. İpek kalitesinden ötürü pahalı bir perde tercihidir.

Pamuk - Pamuk, muhtemelen en kullanışlı perde kumaşıdır (ve temizlenmesi en kolay olanı). Akla gelebilecek renk ve stilde pamuk perde mevcuttur ve stile bağlı olarak resmi veya gündelik olabilir. Ancak diğer kumaşlardan biraz daha sert olma eğilimindedir.

Keten - Keten hafif ve genellikle şeffaftır. Bu yüzden rahat ve modern odalar için tercih edilebilir.

Kadife - Kadife lüks bir görünüme sahip olup ağır ve kalın bir kumaştır. Modern ve sade oturma odaları için aşırı kaçabilir. Genellikle fon perdelerde kullanılır ve klasik stilde döşenmiş oturma odaları için daha uygundur. İpek gibi kadife de pahalı bir kumaştır.

Tül - Işığın geçmesine izin veren bir şey istiyorsan tül harikadır, ancak gizlilik konusunda çok fazla şey sunmazlar. Bu nedenle tül perdeler güneşlik ile birlikte kullanılır.

Polyester – Polyester kumaş genellikle stor perdelerde kullanılır. Diğer kumaşlara oranla daha ucuz olup pek çok özellik sunar. Ayrıca fazla kırışmaz ve kir tutmazlar.

 

Baskı ve Kalıplar

 

Desenli perdeler, düz renkli mobilyalar veya yatak takımları ile iyi gider. Evindeki odaya uygun bir renk desenine sahip değilsen ve her yerde aynı renk tonu hakimse, desenli perdeler ideal bir seçim olacaktır. Ayrıca yaprak baskılı, çiçek, pembe ve şeffaf perdeleri de tercih edebilirsin. Işığın odana girmesini engellemek veya istenmeyen sokak seslerini azaltmak istiyorsan karartma perdeleri tercih edebilirsin. Bu perdeler ağır polyesterden oluşur, ışık ve gürültü kirliliğinde yalıtımı sağlarlar.

 

Uzun Ömürlü Kumaşlar

 

Çoğu kumaş bir miktar güneş çürümesine eğilimlidir. Bununla birlikte, diğerlerinden daha dayanıklı olan ve benzerleri kadar çabuk bozulmayan bazı kumaşlar da vardır. Bu nedenle, malzemelerinin sağlamlığına dayalı perdeleri seçtiğinden emin olmalısın. Sahte ipek kumaş güneş hasarına en az yatkındır. Keten, kadife ve ipek gibi diğer kumaşlar da özellikle güneşli bir odada daha dayanıklı olma eğilimindedir. Oda tipine göre bir kumaş da seçebilirsin. Örneğin, resmi bir alanda, ağır ipek veya kadife; rahat bir ortamda buruşuk kadife ve dalgalı keten uygun olacaktır. Ayrıca, kumaşı seçerken makine dostu perdeleri tercih edebilirsin. Uygun olmayan bir şekilde yıkandığında her defasında bir perdeyi değiştirme zahmetinden kurtaracaktır.

 

Perde Boyutu

 

Oturma odası perdeleri söz konusu olduğunda boyut kesinlikle önemlidir. Pencerenin en az iki katı olmalıdır. Aynı zamanda uzunluğu da büyük fark yaratır. Şık bir görünüm elde etmek için zemin üzerinde birikebilir ya da daha modern ve temiz bir görünüm elde etmek için daha kısa olabilirler. Ancak kısa modellerde aşırıya kaçılmamalıdır. Perdeler çok kısa olduğunda kesilmiş ya da duvar boş kalmış gibi görünebilir.

 

 

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4